Odměna za poskytování právních služeb je určena:
- dohodou mezi advokátem a klientem, a to v závislosti na právní a časové náročnosti poskytované služby (smluvní odměna)
- Není-li mezi klientem a advokátem odměna dohodnuta, řídí se výše mimosmluvní odměny vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif) ve znění pozdějších předpisů. Dohodou může být odměna stanovena jako odměna časová, úkonová, paušální či odměna podílová.
-
Smluvní odměna časová je odměnou, kdy klient zaplatí advokátovi sjednanou odměnu podle počtu hodin poskytované právní služby. Hodinová sazba závisí na konkrétním případu, jeho složitosti a obsáhlosti.
-
Smluvní odměna úkonová je odměna, která se stanovuje dle počtu úkonů právní služby, které jsou v konkrétním případě učiněny. Co se považuje za úkon právní služby stanoví advokátní tarif. Jedná se např. o převzetí a přípravu právního zastoupení nebo obhajoby, sepsání smlouvy, sepsání žaloby, sepsání odvolání, účast na jednání u soudu apod.
-
Smluvní odměna paušální je vhodná pro ty klienty, kteří potřebují poskytovat právní služby pravidelně v určitém stabilním rozsahu. Mají tedy možnost hradit právní služby paušální odměnou, dohodnutou pevnou částkou placenou pravidelně (nejčastěji měsíčně). Za paušální odměnu jsou klientovi poskytovány právní služby bez ohledu na jejich přesný rozsah v dohodnutém období.
-
Smluvní odměna podílová je odměna, která je stanovena dohodou jako podíl podle výsledku ve věci (tj. procentem).
Kromě odměny jsou klientovi účtovány hotové výdaje spojené s poskytovanou právní službou (např. cestovní náhrady, soudní a správní poplatky, náhrady za promeškaný čas).
V občanském soudním řízení rozhoduje soud o náhradě nákladů řízení stran dle Vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 484/2000 Sb., kterou se stanoví paušální sazby výše odměny za zastupování účastníka advokátem nebo notářem při rozhodování o náhradě nákladů v občanském soudním řízení.